10 sposobów na oszczędzanie prądu

Nasz premierowy artykuł w blogu tematycznym „Pod Napięciem” chcemy poświęcić ważnej kwestii jaką jest oszczędzanie prądu w naszych domach. W tym wpisie będziemy chcieli zdradzić 10 sposobów, które pomogą Wam zaoszczędzić finanse rodziny, które można przeznaczyć np. na rożne formy rozrywki takie jak: wspólne wyjście do zoo, czy rodzinny wypad na lody. Chyba nie warto tracić takiej okazji nie wyciągając wtyczki od komputera z gniazdka, czy uruchamiając pralkę w której znajdują się tylko dwie pary spodenek i koszulka. ES Energy zapewnia profesjonalny montaż instalacje elektryczne bełchatów m.in. w domach jednorodzinnych, ale to już od użytkowników zależy jak wysoki rachunek za prąd zapłacą.

Nasz ranking 10 porad, które pomogą Wam zaoszczędzić pieniądze oszczędzając energię elektryczną jest utworzony od czynności najprostszych do wykonania, do tych trudniejszych.

1) Doceniaj światło dzienne

Najprostszy i najtańszy sposób na oszczędzanie prądu, to jak najczęstsze korzystanie ze światła dziennego. Chodzi tutaj głównie o to, aby nie zasłaniać okien za pomocą firanek, zasłon, czy rolet, a także aby nie zastawiać dobrze naświetlonych miejsc w domu meblami, czy innymi przedmiotami służącymi do wystroju wnętrz. Najważniejsze, aby do środka dostawało się światło dzienne, a w szczególności promienie słoneczne.

2) Wprowadzaj komputer w stan uśpienia

Bardzo często korzystanie z komputera, czy laptopa przerywają nam inne codzienne obowiązki takie jak np.: przygotowanie posiłku dla całej rodziny. Wówczas odchodząc od sprzętu należy wprowadzić go w stan uśpienia, co spowoduje mniejszy pobór prądu, a także pozwoli nam nie wyłączać komputera na stałe jeśli chcemy dokończyć to co zaczęliśmy. W przypadku posiadania oszczędności warto też zastanowić się nad zamianą komputera stacjonarnego na laptopa, ponieważ w przypadku tego pierwszego zużycie prądu jest znacznie większe.

3) Gotuj z użyciem przykrywki

Gotowanie również może być ekologiczne. Przygotowując potrawy pod przykryciem można zaoszczędzić nawet 1/3 energii elektrycznej. Ważne jest też to, aby zaopatrzyć się w naczynia, które dobrze przewodzą ciepło, ale też z dnem, które przylega całkowicie do kuchenki. Należy pamiętać o tym, aby na kilka minut przed zakończeniem gotowania czy pieczenia wyłączyć przyrząd, którym się posługujemy, czyli płytę grzewczą lub piekarnik.

4) Wyłączaj światło i odłączaj nieużywane urządzenia

Jeśli chcesz zwrócić uwagę na oszczędzanie prądu, to pierwszym pomysłem, który przychodzi do głowy powinno być wyłączanie światła w pomieszczeniach, gdzie nikogo nie ma i nie ma takiej potrzeby, a także odłączanie wszelkiego rodzaju sprzętu RTV: telewizorów, komputerów, czy drukarek od gniazdek. Wszystko po to, aby w skali roku zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, bo urządzenia elektryczne wyłączone za pomocą pilota mimo wszystko w dalszym ciągu pobierają prąd.

5) Czujniki ruchu na terenie posesji

Na wielu posesjach można dostrzec sporą ilość oświetlenia. Są to najczęściej światła, które zdobią nie tylko dom, ale też ogród, czy chodnik prowadzący do drzwi wejściowych. W takich przypadkach warto postawić na montaż czujników ruchu, które pozwolą na włączanie się światła tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba.

6) Pierz i zmywaj raz, a porządnie

Bardzo często osoby korzystające z pralek i zmywarek wkładają do nich pojedyncze ubrania, czy talerze, aby jak najszybciej móc posprzątać. Nie o to chodzi. Jeśli chcemy oszczędzić kilka złotych miesięcznie, to należy prać i zmywać tylko wtedy, gdy te urządzenia są wypełnione po brzegi tak, aby nie robić tego często i w małych ilościach, a rzadko, ale konretnie.

7) Uważaj na lodówkę

Żeby oszczędzić prąd i finanse w domu należy zwrócić na lodówkę, która jest istotnym sprzętem dla każdego człowieka. Przede wszystkim nie powinno się jej „wietrzyć”, czyli należy otworzyć drzwi i sięgać po konkretne rzeczy, a nie zastanawiać się co chcieliśmy z niej wyjąć. Ponadto lodówki nie powinno stawiać się w pobliżu sprzętu, który generuje ciepło, a także nie należy do niej wkładać ciepłych posiłków.

8) Lampka nocna zamiast żyrandola

Jeżeli chcemy wieczorem poczytać książkę, czy wykonywać inne czynności wymagające oświetlenia należy korzystać z lampki nocnej, która skupia światło punktowo, a nie rozprasza się jak oświetlenie zamontowane w pokoju np. w formie żyrandolu. Oświetlenie o mniejszym natężeniu światła pozwala zatrzymać kilka złotych w kieszeni.

9) Gotuj wodę według zapotrzebowania

Im więcej wody wlejemy do czajnika tym dłużej będzie się ona gotować, a i tak nie będziemy potrzebowali jej aż tyle. To podstawowa zasada jeśli myślimy o oszczędzaniu energii elektrycznej. Gotujmy tyle wody ile wymaga dana sytuacja.

10) Korzystaj z energooszczędnych żarówek

Wszystkie źródła wskazują, że żarówki energooszczędne typu LED są o wiele bardziej opłacalne od zwykłych tych tradycyjnych. Przede wszystkim pozwalają one zaoszczędzić nawet 80% energii elektrycznej, ich efektywność świetlna jest kilkukrotnie większa, a także ich żywotność jest znacząco dłuższa.

Liczymy, że wyżej wymienione wskazówki pozwolą Wam na oszczędzanie prądu na terenie Waszych posesji, a my zapraszamy do śledzenia strony ES Energy i profilu Facebook. Już niebawem na naszym blogu tematycznym „Pod Napięciem” pojawi się kolejny wpis.

Udostęnij:

Facebook
Twitter

pozostałe wpisy

sekcja komentarzy